News

25.9.2017
Věk se s věkem konečně sešel a 3. října budeme dvojnásobně křít náš 10″ vinyl Songs About Persecution  společně s Oswald Schneider a jejich novou deskou Wald Schneid. Pro bližší informace sledujte, prosím, fb událost.

/

We would like you to invite you to our double-release party together with the band Oswald Schneider. We will introduce you our record Songs About Persecution and Oswald Schneider’s Wald Schneid. For details check the FB event here.

 

22.8.2017
Dear friends, here’s a couple of more good occasions to come and see us playing… and contribute to a good cause.

On Tuesday, October 3rd in Klubovna Povaleč we will introduce to you our new release Songs About Persecution (10′ vinyl) together with Oswald Schneider’s new record – two new born records on one same night!

The closest shows:
02.09. @ HOSPODA U LETNÍHO KINA, Litoměřice
22.09. @ ZOROFEST, Leipzig
23.09. @ S HARPUNOU NA TETANUS, Penzion U Parádů, Frantoly – w / Kalle, Sartaktarak, Jakub Šimanský
03.10. @ KLUBOVNA POVALEČ, Praha – w/ Oswald Schneider

 

13.2.2017
Dear friends, here’s a couple of events where you’ll be able to hear Oswaldovi playing in the neighbourhoods of Prague and Dvůr Králové nad Labem. Sun Wu Kung Hibernia is a one-day festival that will take place on February 18 at U Šulclů, Vitěžná-Záboří, Dvůr Králové nad Labem. With us there will be also Hissing Fauna, Pacino, Ghettoblaster, Násilník.

Next month come to visit us and L’Ocelle Mar at Kavárna Potrvá, Prague on March 12.

One last appointment is at Bárka in Točník with OTK on March 31.

/
Srdečně zdravím, a zvu na pár akcí, které se budou konat v okolí Prahy a v okolí Dvora Králové nad Labem. Sun Wu Kung Hibernia je jednodenní zimní verze letního festivalu a letos se koná v sobotu 18.2. v hospodě U Šulců, v obci Vítězná-Záboří, Dvůr Králové nad Labem. Společně s námi zahrají také Hissing Fauna, Pacino, Ghettoblaster, Násilník.

Příští měsíc můžete přijít navštívit Oswaldovi a L’ocelle mar  v Praze v kavárně Potrvá v neděli 12.3.

Poslední aktualitou je koncert na Točníku v legendární Bárce společně s legendarními OTK, a to v pátek 31.3.

/
Cari amici, venite a trovarci nei dintorni di Praga o di Dvůr Králové nad Labem. Con Oswaldovi suoneremo al minifestival Sun Wu Kung Hibernia che si svolgerà il 18 febbraio a  U Šulclů, Vitěžná-Záboří, Dvůr Králové nad Labem. Con noi suoneranno anche Hissing Fauna, Pacino, Ghettoblaster, Násilník.

A marzo suoneremo con L’Ocelle Mar alla Kavárna Potrvá a Praga il 12 marzo.

Un ultimo appuntamento è poi al Bárka a Točník il 31 marzo con i nostri amici OTK.

 

24.8.2016
Uvidíme se v Brně 17.9. v Kabinetu Múz společně s brněnskými Nikander a berlínskými Caudal.
Dále ještě 1.10. v Táboře ve Vodárenské věži společně s obrazy Jitky Petrášové.

/
See you in Brno on September 17 at Kabinet Múz together with Nikander, great band from Brno and Caudal, trio from Berlin including Aidan Baker from Nadja on guitar.
On October 1 at the watertower in Tábor (Vodárenská věž) we’ll play to say bye to Jitka Petršová’s paintings . You can drop by and visit Jitka’s exhibition thru all the month of September already.

/
Venite a trovarci a Brno il 17 settembre al Kabinet Múz. Dopo di noi suoneranno Nikander, geniale gruppo locale e Caudal, un trio berlinese con Aidan Baker dei Nadja alla chitarra.
Il primo ottobre invece siamo a Tábor per dire ciao ciao ai dipinti di Jitka Petrášová che potete vedere per tutto il mese di settembre alla torre dell’acquedotto a Tábor (Vodárenská věž)

 

1.6.2016
Uvidíme se o víkendu 24.-26.6. na Noise Party vol. VIII v kempu v Rechlích u Prachatic, spolu s Kurws, Tumido, Květoslavem Dolejším, Depakine Chrono, Fat Old Donald a dalšíma božíma kapelama a lidma.

Více informací je naservírováno TADY